Çikolatanın Kalbe Faydaları Dikkat Çekiyor..

Geçmişte birçok araştırmada çikolata yemenin tansiyon yüksekliği, damar duvarı sağlığı için faydalı olabildiği görülmüştür. Yeni bir araştırmada, araştırmacılar kalp kan damarlarına etkisini ve bunun faydalı mı, zararlı mı olduğunu araştırmak istemişler. Araştırmanın sonuçlarına….

Temmuz 31.2020

Geçmişte birçok araştırmada çikolata yemenin tansiyon yüksekliği, damar duvarı sağlığı için faydalı olabildiği görülmüştür. ABD Texas Baylor Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada  araştırmacılar kalp kan damarlarına etkisini ve bunun faydalı mı, zararlı mı olduğunu araştırmak istemişler. Araştırmanın sonuçlarına göre çikolata yemek, abartmamak şartıyla, koroner damar hastalığı riskini azaltıyor.

Yaklaşık 336.000 hastanın dahil edildiği araştırmada, hastaların ortalama 8.5 sene takip edildiği, 6 farklı geçmiş çalışmanın kayıtları birlikte ele alınmış. Haftada en az bir kere çikolata yemenin kişinin riskini %8 azalttığını görmüşler. Baş araştırmacı Dr.Krittanawong’a göre  "Çikolatanın koroner damar sağlığı açısından mucizevi etkiye sahip olduğu görülüyor. Çikolata kalp dostu flavonoidler, metilksantinler, polifenoller, ve stearik asid gibi, inflamasyonu azaltan, iyi kolesterol kan düzeyini yükselten maddeler içermektedir.’’

Bununla beraber abartmamak önemli olduğunu da vurgulayan Dr. Krittanawong, çok aşırı yenirse şeker hastalığı obeziteye yol açabileceğini de ekliyor.Araştırmada ne  miktarda ve ne tip çikolatanın faydalı olduğuna bakılmamış. Bunun gelecekte başka araştırmalarla çözülmesi gerektiği eklenmiş.

 

DR. GENCO YÜCEL NE DİYOR;

Çikolata küçük yaşlardan itibaren hemen herkesin zaafı olan, yenildiği zaman keyif veren bir yiyecektir. Çikolata özetle üç farklı tiptedir. Süt çikolata, koyu çikolata ve beyaz çikolata. Koyuluğu içindeki kakao çekirdeğinden elde edilen katı kakao miktarı ile orantılıdır. Bu kakao yağı ve şekerle karışınca ortaya çikolata çıkmaktadır. Örneğin beyaz çikolatada katı kakao taneleri yoktur.

Çoğu koyu çikolatada bulunan yüksek miktar flavonoidlerle ilişkili olarak insülin rezistansı ve hipertansiyon riskinin azaldığı görülmüştür.

Bu araştırmanın gösterdiğine göre haftada en az bir çikolata yendiğinde yemeyenlere göre kalp damar hastalığı riski azalıyor. Yani çikolata kalp sağlığı için faydalıdır. Ancak, çikolatanın içinde yağ, süt gibi aşırı alındığında kilo fazlalığı şeker hastalığı gibi şeyler yapabilecek maddeler olduğu dikkate alınıp abartılmamalıdır.

 

Eğer çikolata yemeyi seviyorsanız,severek abartmadan yiyin. Ama sevdiğiniz için yiyin, fayda sağlamak için değil.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER