COVİD geçirenler aşılanırken tek doz yeterli olacaktır.

COVİD geçirenlerde aşılamanın etkisi üzerine yapılan yayınlanmak için onay bekleyen bir araştırmaya göre COVİD geçirenler aşılanırken, tek doz yeterli olacaktır. İkinci doza gerek olmayacaktır.

Mart 09.2021

COVİD geçirenlerde aşılamanın etkisi üzerine yapılan yayınlanmak için onay bekleyen bir araştırmaya göre  COVİD geçirenler aşılanırken, tek doz yeterli olacaktır. İkinci doza gerek olmayacaktır.

33 tane hastalık geçirmemiş, ve 11 tane hastalık geçirmiş kişide aşılama ile vücutta bağışıklık ve antikor düzeylerine bakılmış. Hastalık geçirenlerde, hiç geçirmemiş olanlara kıyasla ilk dozdan sonra çok daha kuvvetli bağışıklık cevabı görülürken, ikinci doz sonrası ilave etki görülmemiş.

Yazarların yorumlarına göre bu sonuç, hastalık geçirenlerde ve geçmişte aşılanıp gelecekte özellikle ortaya çıkan yeni mutant virüsler yüzünden tekrar aşılanırken nasıl bir program izleneceği konusunda yol gösterici olacaktır.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ? 

Aşılama konusunda bilinmeyenlerden biri, gelecekte hastalık geçirenlerde, veya ilk aşıdan sonra süre geçtikten sonra bu kişilere nasıl yaklaşılacağıdır. Bu araştırmaya göre bu kişilere sil baştan çift aşı dozu yapılması gerekmeyebilir. Elbette, bu araştırma çok küçük bir grup üzerinde yapılmış. Ama gelecek araştırma ve politikalar için yol gösterici olacaktır.

Ayrıca günümüzde aşı dozlarının dünyada karaborsaya düştüğü göz önüne alındığında, bunun dozdan tasarrufa yardımcı olacağı da bir gerçektir.

Öncelikle önerim, aşı olmayanların aşılarını olmaları, sonra hastalık geçirenler de, hastalıktan en az 6 ay sonrasında tek doz aşı ile korunmayı sürdürebilecekler. Ortaya çıkan yeni mutant virüslere karşı da tek doz yetebilir gibi görünüyor.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER