Domuzdan insana kalp nakli kalp hastalarına yeni bir umut olacak.

Yıllar süren araştırmaların sonucunda, cerrahlar yakın zamanda insana domuz kalbi transplante edebilirler. Farklı cins canlılar arası organ transplantasyonu özellikle genetik mühendisliğin ilerlemesiyle ile domuz kalpleri insanlara transfer edilebilecektir.

Ekim 28.2020

Yıllar süren araştırmaların sonucunda, cerrahlar yakın zamanda insana domuz kalbi transplante edebilirler. 

Kardiak xenotransplantasyon, (farklı cins canlılar arası organ transplantasyonu) özellikle genetik mühendisliğin ilerlemesiyle bu gerçekleşecek duruma gelmiştir. Yazıya göre bu sayede domuz kalpleri maymunlara transfer edildiğinde sorun yaşanmamaktadır.

İnsandan insan organ transfer edildiğinde, kişide oluşabilecek reddetme reaksiyonunu önlemek için kullanılan ilaçların benzerleri farklı cins canlıdan gelebilecek organa karşı reaksiyonu engellemek için de geliştirilmiştir. Ayrıca farklı canlıdan gelecek organ alımı ile gelişecek enfeksiyon konusunun da çözüldüğü anlaşılıyor.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Vücutta bir organ bittiğinde, ilaç veya cerrahi müdahelerle onu canlandırma ihtimali kalmadığında, başka bir insandan alınan organın hasta kişiye takılması senelerdir yapılan bir operasyondur. Ancak, burada çok önemli olan konular; organı alınacak nisbeten sağlıklı kişinin organının hastalanmadan, kişinin çoğunlukla bir kazada ölmesi ve öldükten hemen sonra da kullanılacak organın kişinin izniyle ve organı ölmeden hemen alınıp, yine hasta kişiye yine vakit kaybetmeden takılmasıdır.

Birçok filme ya da doktorlarla ilgili televizyon dizisine konu olan bu inanılmaz ve çok zor organizasyon bir aksiyon filmini aratmayan heyecana sahiptir. Domuz gibi başka bir canlıdan alınan ve insanda kullanılabilen bir organ bu çok zor organizasyonu kolaylaştıracaktır. Heyecanlı Hollywood film konuları açısından işi zorlaştıracak olan bu yeni gelişme gelecekte organı biten kişilere çok güzel bir alternatif sağlayacaktır. Çeşitli nedenlerle kalbi, artık çalışmayan insanlara yeni bir umut olacaktır.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER