COVİD’e Yakalanmamak için Vitamin Kullanalım mı?

Pandemi esnasında bir çok vitamin COVİD’den korunmak için, vücuda destek olması amacıyla kullanılıyor. Bunların faydalı olup olmadığı hakkında net bir araştırma bugüne kadar yok. Ancak yeni bir bildiride bir app üzerinden yapılan değerlendirmede bazı vitamin desteklerinin faydalı olabileceği sonucuna varılmış.

Şubat 01.2021

Pandemi esnasında bir çok vitamin COVİD’den korunmak için, vücuda destek olması amacıyla kullanılıyor. Bunların faydalı olup olmadığı hakkında net bir araştırma bugüne kadar yok.

 

İngiltere, İsveç, ABD’de yaklaşık 1.4 milyon kişinin ‘’COVID Symptom Study App’’ aplikasyonunda kendi bildirdikleri bilgileri, şikayetleri, bulguları üzerinden yapılan bir derlemede bazı vitamin desteklerinin faydalı olabileceği sonucuna varılmış. Araştırmacılar katılan 300.000’den fazla kişinin kendi girdikleri kişisel risk faktörleri, COVİD’e dair şikayetleri, test sonuçları ve kullandıkları ilaç ya da destek ilaç bilgilerine bakmışlar. Sadece evet/hayır cevabı ile kullanılan ilaçların arasına D veya C vitamini, multi-vitaminler, probiyotikler, sarımsak, omega-3 balık yağı, ve çinko dahil edilmiş.

 

Katılanlarda COVİD PCR testi pozitifliğine bakılmış. Hastaların kendi bildirdikleri sonuçlar üzerinden COVİD testinin anormal olma oranı, probiyotik kullananlarda (%14), omega 3 balık yağı kullananlarda(%12), multi-vitamin kullananlarda (%13) ve D vitamini kullananlarda (%9) daha düşük gerçekleşmiş. C vitamini, sarımsak, çinko kullananlarda fark görülmemiş. Bu faydalı etki sadece kadınlarda görülürken, özellikle 60 yaş üzeri erkeklerde çinko ve C vitamini kullananlarda hastalık riski daha yüksek bulunmuş.

 

Araştırmacılar bu sonuçlara bakarak her hangi bir öneride bulunulamayacağını ancak, bu yaklaşımların araştırılmasının uygun olacağını bildirmişler.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Pandeminin ilk günlerinde, eşim her sabah bana ve çocuklarımıza avuç avuç vitamin hapı içiriyordu. Eminim, bunu yapan tek kişi veya aile biz değildik. O korkutucu, süper cahil günlerimizde her türlü korunma tedbirini alırken iyi olabileceği yazılan ilaçları da alıyorduk.

 

Bu yazıda da belirtildiği gibi, bunun her hangi bir faydasının olduğuna dair bilimsel bir çalışma henüz yok. Hatta çok yeni bir derlemeye göre spesifik olarak D-vitamininin kalp yönünden faydası görülmezken, COVİD açısından da olmayabilir. Diğer probiyotik, multi-vitamin ve omega 3 balık yağı ile ilgili buradaki bilgiler ise sadece kadınlarda fayda olabilir diyor.

 

COVİD salgınında korunmak için, destek kullanılacaksa probiyotikler, özellikle kadınlarda yüksek miktarlara çıkmadan denenebilir kanaatindeyim. Net bilimsel veriler elde edilene kadar, multi-vitaminler, D-vitamini veya omega 3 balık yağı gibi destek ilaçlar yerine, bu tip desteklerin doğal besinlerle yapılmasını savunuyorum.

 

Yukardakiler, bilimsel değil, hissiyatım üzerinden bir öneridir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER