Dr. Genco Yücel'in Mektubu-3.

Corona salgını, COVID-19 hastalığı yine gündemin en önemli konusu olmaya devam ediyor. Hastalığın özellikle ilerleyen aşamalarında fayda sağlayan tedavi yaklaşımları bildirilmekle beraber, virüsün kesin tedavisi hala yok. Aşı geliştirme çalışmaları da bir çok kanaldan, bir çok farklı bilim adamı, firma ve ülkenin çabaları ile devam ediyor.

Temmuz 20.2020

Corona salgını, COVID-19 hastalığı yine gündemin en önemli konusu olmaya devam ediyor. Hastalığın özellikle ilerleyen aşamalarında fayda sağlayan tedavi yaklaşımları bildirilmekle beraber, virüsün kesin tedavisi hala yok. Aşı geliştirme çalışmaları da bir çok kanaldan, bir çok farklı bilim adamı, firma ve ülkenin çabaları ile devam ediyor. Sene sonuna kadar işe yarayabilecek bir aşı bulunacağına inanıyorum. Ama o zaman, önemli sorun bu aşıların halkın kullanımına sunulmadan önce insanlarda nasıl denenip, işe yaradıklarının nasıl kanıtlanacağıdır. Aşı yapıp sonra mikrobu vücuda direkt verip hastalık gerçekleşiyor mu, diye bakmak ahlaki olarak sorunlu bir yaklaşım. Bakalım aşıların deneme aşaması nasıl sonlandırılıp, kullanıma sunulabilecekler. Diğer önemli sorun da, yaygın üretimleri ve bütün dünyaya, her hastaya, her keseye nasıl ulaştırılabilecekleridir. ABD’den gelen ilaç stoklarına el koyma yönünde haberler, gerçekten bu yönde ürkütücü fikirler vermektedir. Umarım bu sadece kötümser bir hekimin kaygıları olsun.

 

Etkili ilaç ve aşının olmadığı şu günlerde, ekonomiler açılırken ve bizler topluma geri dönerken, koruyucu önlemlerden ödün vermemeye devam etmeliyiz. Mesafeyi korumalı ve özellikle kalabalık ortamlara, iç mekanlara giriyorsak mutlaka ağzımızı ve burnumuzu maske ile örtmeliyiz. Yalnızlık insanların psikolojik problemlerini arttırdığı için izolasyondan çıkmak sağlıklı olacaktır. Ama güvenlikten ödün vermememizi sağlayan tedbirleri unutmayalım.

 

Hayat sadece Corona’dan COVID-19 hastalığından ibaret değil. Yapılan araştırmalar insanların pandemi kaygısı ile hastanelerden uzak durduğunu gösteriyor. Elbette basit şeyler ertelenmeli, ama ciddi olduğunu düşündüğünüz bir sıkıntı için doktora, hastaneye başvurmayı ihmal etmeyin. Bilinçli hastanelerin, temizlik, izolasyon ve maske takma kuralını hassasiyetle uyguladıkları için, bir çok başka kuruma göre daha güvenilir mekanlar olduğunu unutmayın.

Bu mektupta da yine Corona salgını üstüne yazdım. Kalp sağlığınızı tartışacağımız bir sonraki mektubu kadar, kalbinize iyi bakın. Sağlıkla kalın.

 

Dr. Genco Yücel kimdir?


SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER