COVİD aşısı olanlardan hastalık zor bulaşıyor

Yeni bildirilen bir araştırmaya göre, tam aşılı olup hastalanan insanlardan, aynı evde yaşayan tam aşılı veya aşısız insanlara hastalık bulaştırma oranları düşüktür.

Kasım 26.2021

Yeni bildirilen bir araştırmaya göre, tam aşılı olup hastalanan insanlardan, aynı evde yaşayan tam aşılı veya aşısız insanlara hastalık bulaştırma oranları düşüktür.

 

Hollanda’da yapılan araştırmaya göre, tam aşılı 12 yaş üzeri insanlardan aşısız ev halkına bulaştırmada aşının bulaşmayı azaltıcı etkisi %63 olarak saptanmış. Aşılılar arası bulaşma ise, aşının koruyucu etkisinin %40 daha üzerinde olarak saptanmış. Analiz yapıldığı zamanlarda ülkedeki tam aşılı olup, evde COVİD çıkanların zorunlu karantinası kaldırılmış. Delta yoğunluğu esnasında yapılan bu analiz aşısızların kapalı mekanları girmesinin yasaklanması öncesinde sonlandırılmış. Bu da toplumda aşılı aşısız ayırımı öncesi paterni göstermesi açısından önemli olarak değerlendirilmiş. Araştırmacılar aşılama sonrası aşı etkinliğinin azalması ile bulaştırmama etkisinde de 60 günden sonra azalma trendi görüldüğünü not etmişler.

 

ABD’de aşıya karşı olan grubun argümanlarını test etmek için, aşılamanın artması ile toplumda hastalığın azalıp azalmadığı test edilmiş.

Aşılama artışının sadece aşılananları değil aşılanmayanları da etkileyip etkilemediğine bakılmış.

 

23 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında 3070 bölgede yapılan araştırmada bölge nüfusunda aşılanan oranında %1 artışın COVİD oranını %0.9 COVİD’den ölümü de %1.9 azalttığını göstermiş. Aşılama oranı %40’ın üzerinde olan bölgelerde ise bu oran %1.5 ile %2.7 azalmış. Aşılama oranını %40’tan 80’e çıkarmanın COVİD vakalarını %45, ölümleri ise %67 azaltacağı hesaplanmış. Araştırmacılar aşılanma %80’lere çıksa idi, ABD’de 125.000 üzeri hayat kurtarılırdı ve yaklaşık 6 milyon hastalık önlenirdi hesabını yapmışlar. Bölgelerde aşılamanın %40’ın üzerine çıkmasının aşı olmayanlarda da hastalığı önlediği için  , aşı karşıtlarının fikirleri karşısında salgını durdurabilmek için aşılama oranlarının artması gerektiğini belirtmişler.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ? 

Bu iki analiz de aşılamanın sadece kişiye değil çevresine de fayda sağladığını gösteriyor. Aşılamanın yayılmayı önlemediği argümanının tersini gösteriyor.

Ben, ailem ve yakınlarım tam aşılıyız. Ancak eşim aşısız bir arkadaşından virüsü kaptıktan sonra, çok hafif şikayetleri olduğu için fark etmeden bir haftadan fazla evde ve dışarda hayatını sürdürdü. Evde arabasında maske takmadığı için, orada yanında olan bizler korunmadık. Bir hafta sonrası teşhis rastlantı ile yapılan bir test ile konduğunda, iş işten geçmesi gerekirken, ne bana, ne de evde ve işyerinde beraber olduğu insanlara hastalığı bulaştıramadığını gördük. Aşılı olması sayesinde çok yakın temasta olduğu genç, yaşlı en az 10 kişiye hastalığı geçiremedi. Yani zincir onda koptu.

 

Çocuklara aşılama başlamadığı zamanlarda yapılan analizlerde, evinde aşılı ebeveynleri olan çocukların hastalanmadığını görüyorduk.  O yüzden çocuklarınızı korumak istiyorsanız, aşılanın diyorduk. Bu araştırmalarla beraber, salgını durdurmak istiyorsak aşılanın. Zamanı geldiyse 3. aşınızı da yaptırın.  Ancak bu şekilde eskiye dönme şansımız olacak.

Aşı konusuna yarın devam edeceğim.

 

Dr. Genco Yücel kimdir?


SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER