Evde COVİD Testi Geliyor.

ABD’den Abbott firması, geliştirdikleri evde test imkanı veren test cihazının, yetkili FDA(Food and Drug Administration) kurumundan acil kullanım onayı aldığını duyurdu.

Aralık 20.2020

ABD’den Abbott firması, geliştirdikleri evde test imkanı veren test cihazının, yetkili FDA(Food and Drug Administration) kurumundan acil kullanım onayı aldığını duyurdu.

‘’BinaxNOW. COVID-19 Ag Card’’ hızlı testi  evde dakikalar içinde kişiye cevap veriyor. Portabl, ekstra alete ihtiyaç duyulmayan, sanal yardımla, dakikalar içinde antijen testi kişi en bulaştırıcı olduğu zaman yapılıp bunu saptayabiliyor. Testte alınan materyeli bir yere gönderip sonucu bekleme ihtiyacı da yok. Herşey evde kişi tarafından yapılabiliyor.

Abbott firması evde kullanımı kolaylaştırmak için dijital çözümler sunan eMed şirketi ile geçtiğimiz yıl işbirliği yapmış. Ağustos’da da, herkese açık ücretsiz NAVICA aplikasyonunu kullanıma açmış. Evde testi yapmak isteyen kişi NAVICA aplikasyonu ile eMed servisi ile evinden temas kuruyor. Uygunsa test kitlerine yollanıyor. BinaxNOW kit gelince kişi eMed portaline test kullanım kılavuzuna bağlanıyor ve onun kılavuzluğunda testi yapıyor. Sonucu da 20 dakika içinde alıyor. NAVICA aplikasyonunda, ortaya çıkan dijital sertifika ile sonuçlar herkesin kullanımına açık şekilde muhafaza edilebiliyor. Bu aplikasyonla kişi sonuçlarını gerekli yerlere de verebiliyor.

BinaxNOW testi virüsün bir proteinini burun ön kısmından alınan örneklerden saptıyor. Şikayetler başladıktan sonraki 7 gün içinde 15 yaş üzeri kişilerde bunu saptama oranı virüsün çokluğu ile alakalı olarak %91-100 arasında, olmayanları saptama oranı ise %100. Yapılan araştırmalarda virüs miktarı düşük dolayısıyla, bulaştırma oranı da düşük olanlarda %9 civarı bunu bulamama şansı var. Düşük virüs miktarı olanlarda diğer oturmuş testlerde de oran bu civardadır. Firma şikayeti olmayanlarda da bu yöntemi denemeye almış durumdadır.

Firma, 2021 başında, 30 milyon, sene ortasına kadar 90 milyon test üretmeyi planlıyor. Fiyatı 25 ABD doları olarak tayin edilen test şu anda en ucuz test gibi duruyor.

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Aşılar,  çeşitli tedaviler, koruyucu maskeler ,ve hatta havayı temizleyen filtreler,üzerinde durulurken, hastalığın teşhisine yönelik hızlı, kolay ve ucuz metotların geliştirilmesi de önemlidir. Günümüzde hastane ya da kliniklerde yapılan ve sonucun alınması 24 saatten fazla sürebilen pahalı testlerle bunu yapmak imkansızdır. Ayrıca bu testleri sık tekrarlamak daha da zordur. O yüzden Abbott firmasının bu yöntemi çok faydalı ve pratik duruyor.

Kısa sürede ülkemize de geleceğini umduğum bu yöntemle, kişiler evlerinden çıkmadan sık aralıklarla test olanağına kavuşuyorlar. Bu test şikayeti olmayanlarda da etkinliğini gösterir ise pandemide özellikle önümüzdeki yıl etkili aşılar kadar önemli olacaktır. Hayatımızın biraz daha normalleşmesine katkı sağlayacaktır. Pandeminin belini kırdıktan sonra ilerleyen zamanlarda, belki 2021 sonrası yıllarda daha da önemli olabilecektir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER