Kalp Krizinde bir an evvel Stent Konumu Ölüm Riskini Azaltıyor.

Kalp krizi geçirenlerde, kriz geçirirken acil anjio yapılıp, stent yerleştirilmesi hastalara uzun dönemde çok daha faydalı oluyor.

Nisan 03.2021

 

Kalp krizi geçirenlerde, kriz geçirirken acil anjio yapılıp, stent yerleştirilmesi hastalara uzun dönemde çok daha faydalı oluyor.

 

Çok yeni açıklanan bir çalışmanın sonuçlarına göre, kalp krizi anında yapılan kalp damarına stent takılması girişimi kişilerin 10 seneye varan ciddi problem yaşama şansını, ölüm riskini belirgin olarak azaltıyor.

Japonya’da yapılan araştırmada, 2006 ile 2010 yılları arasında STEMI denilen kalp krizi geçiren ve kalp krizi sonrası ilk 24 saatte girişim yapılıp stent takılan, 459 hasta senelerce izlenmiş. Çoğu erkek olan ve ortalama 66.8 yaşta olan hastalarda 10 senede hayatta kalma oranı %76 olarak bulunmuş. 65 yaştan yaşlı olan, kalp ritm bozukluğu atrial fibrilasyon ile hastaneye başvuran, kalbinde ciddi zayıflama ile taburcu olan, zayıf, vücut albümini düşüklüğü ile beslenme eksikliği gösterilen ve spesifik ilaç kullananlarda ölüm riski daha yüksek görülmüş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Kalp krizinden ölüm riski, gereken müdahale yapılmazsa %30’lara çıkarken, hastanede en iyi girişimle bile %6 civarından daha aşağı inmemektedir. Kalp krizi geçirenlerin herhangi bir girişim geçirmeden, orta, uzun vadede de problem yaşama şansı yüksektir.

Bugüne kadar yapılan bir çok çalışmadan, kalp krizi geçirilirken veya hemen sonrası yapılan, stent müdahalesinin, kalp krizinden ölüm riskini ciddi azalttığını biliyoruz. Ancak, kalp krizi sonrası uzun dönem ölüm riskleri ile ilgili verilerimiz eskilerden geliyordu. Rakamlar bir hayli yüksekti. Bu çalışma kalp krizinde, çabuk stent girişiminin, kısa dönemde olduğu kadar 10 seneye varan sürede de, hayatta kalımı ciddi oranda arttırdığını gösteriyor.

Bu araştırmaya bakıp yorumlamadan evvel, siz öncelikle kalp krizi  geçirmemeye bakın. Sigara içmeyin, kilonuza, egzersizinize, yediklerinize dikkat edin, iyi uyuyun. Tansiyon, kolesterol, şeker yüksekliği gibi problemler varsa bunların tedavisi için doktorunuza başvurun. Ama kalp krizi geçiriyorsanız, süratle acil müdahale olabileceğiniz bir hastaneye başvurun. Size acil anjio ve stent konulması gerekiyor derlerse de kabul edin. Çünkü kalp krizi öldürür, zamanında müdahale kalp kası ve hayatta kalım için çok önemlidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER