Kritik COVID-19 hastaları için umut, DEXOMETHASONE

COVID-19 hastalarının önemli bir kısmı destek oksijen tedavisi ve daha ileri safhalarda suni solunum cihazı desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Birleşik Krallık, Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada bu hastalarda Dexamethasone ilacının ciddi faydası olduğu….

Haziran 24.2020

COVID-19 hastalarının önemli bir kısmı destek oksijen tedavisi ve daha ileri safhalarda suni solunum cihazı desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Suni solunum cihazına bağlanması gereken hastalarda ölüm oranı bir hayli yüksek. Birleşik Krallık, Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada bu hastalarda Dexamethasone ilacının ciddi faydası olduğu görüldü.

RECOVERY (Randomised Evaluation of COVid-19 thERapY) çalışmasının  erken sonuçlarına göre bu ilaç verildiğinde ölüm riski sadece oksijeni ihtiyacı duyanlarda 5te 1, suni solunum cihaz desteği gerektiren ciddi durumdaki hastalarda ise 3te 1 azaltıyor.

Birleşik Krallık’ta birçok hastanede yapılan araştırmada, yaklaşık 2000 hastaya bu 10 günlük tedavi uygulanırken, 4300 hastada standard tedavi uygulanmış. İlacı almayanlarda ölüm riski, suni solunum cihazına bağlananlarda %41, sadece destek oksijen alanlarda %25, ve bunlar gerekmeyenlerde ise %13 olarak gerçekleşmiş. Dexamethasone tedavisi ile destek gerekmeyenlerde bir fayda görülmezken, diğer daha hasta olan gruplarda ciddi fayda not edilmiş.

 

Dexamethasone 1960’lardan beri kullanılan kortizon grubu ucuz bir ilaçtır. Bir çok başka hastalıkta yaygın olarak kullanılmaktadır. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus bu çalışmadan ve sonuçlardan dolayı Birleşik Krallık hükümetini kutlamış ve bunu iyi bir haber, hayat kurtaran bir yenilik olarak nitelemiştir. ’’Bu tedavi ciddi durumda olan COVID-19 hastalarında ölüm riskini azaltan ilk tedavidir’’ demiştir.

Ucuz ve her ülkede kolaylıkla bulunan bir ilaç olan Dexamethasone’un, kritikleşen COVID-19 hastalarında fayda sağladığı çok net. Umalım ki, bu tip güzel haberler almaya devam edelim. Bu hastalığın tedavisinde kısa sürede son noktaya ulaşalım.

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER