Öğrenciler Pandemi Zamanı Okula Dönebilecek mi?

COVİD pandemisinde aşılama kampanyaları dünyada devam ederken, yaklaşık 1 yıldır yüz yüze eğitimden mahrum kalan öğrencilerin yakın zamanda tekrar okula dönecekleri söyleniyor. ABD’de salgın hastalıkla savaşan en önemli kurum olan CDC’de yapılan bir değerlendirme bazı önlemler alınarak uygulanacak yüz yüze eğitimde salgın artma ihtimalinin artmayacağını öngörüyor.

Ocak 27.2021

COVİD pandemisinde aşılama kampanyaları dünyada devam ederken, yaklaşık 1 yıldır yüz yüze eğitimden mahrum kalan öğrencilerin yakın zamanda tekrar okula dönecekleri söyleniyor.  ABD’de salgın hastalıkla savaşan en önemli kurum olan CDC’de yapılan bir değerlendirme bazı önlemler alınarak uygulanacak yüz yüze eğitimde salgın artma ihtimalinin artmayacağını öngörüyor. 

Pandeminin başlangıcında, ülke çapında yayılım kontrol altına alınmasına rağmen, İsrail’de Mayıs 2020’de 2 enfekte öğrenci ile başlayan salgında iki hafta içinde %13-16 arası bulaşma saptanmıştı. Sosyal mesafenin korunamadığı kalabalık sınıflar, bazı öğrencilerin maske kullanımından muaf tutulması ve sıcak havalarda iç hava sirkülasyonu ile çalışan klimaların kullanımının bu durumdan sorumlu olduğu düşünülmüştü. Bu tecrübe ile dünya çapında yüz yüze okul eğitimi güvenle açılamayacağı görülmüştü.

Sonbaharda ABD farklı eyaletlerinden gelen veriler okulların açılmasının enfeksiyon rakamlarını arttırmadığını gösteriyor. North Carolina eyaletinde sonbaharda açılan okullara yaklaşık 90.000 öğrenci gitmesine rağmen okulda enfeksiyon kapan sayısı 322’de kalırken, okulların bulunduğu bölgelerde okul dışında bu sayı 773 oldu. CDC’nin raporuna baz aldığı Wisconsin eyaletinden gelen çok yeni açıklanan araştırmada ise, 4876 öğrenci ve 654 personelin bulunduğu 17 okulda, ciddi maske takılması önlemleri ile, enfeksiyon oranı okullarda topluma göre daha düşük kaldı. 2020 sonbaharında okullarda 191 vaka bildirilirken, bunların sadece 7’sinin okulda eğitim esnasında geçtiği anlaşıldı. Avrupa’da farklı ülkelerden gelen bir raporda da okul açılmalarının toplumda enfeksiyon dağılımını arttırmadığı sonucuna varıldı.

 

Alınan önlemlerin başında kapalı salon spor aktivitelerinin iptal edilmesi gelecek gibi duruyor. Bu düşüncenin en önemli kaynağı Aralık sonunda yapılan okullar arası bir güreş turnuvası sonrasında artan enfeksiyon sayıları gösteriliyor. ABD’de Aralık 2020’de 10 okul ve 130 sporcu öğrenciyi içeren okullar arası güreş turnuvasında 130 sporcu öğrencinin yarısından azına test yapılmasına karşın, 38 öğrencide, yani toplamın %30’unda SARS-CoV-2 infeksiyonu teşhisi konmuş. Öğrencilerle temasta bulunan 446 kişiden test yapılan 95 tanesinin de yarısı kadarında hastalık saptanmış. Burada temas sadece mücadele edilirken olmadığı, turnuvalar devam ederken bir çok sosyal birlikteliğin, örneğin beraber yemek yenip antrenmanların yapıldığı unutulmamalıdır. Bu gözlem bir çok okulda sportif faaliyetlerin durdurulmasına yol açmış.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Hastalık ve yayılımı hakkında artan bilgimizle beraber, sonbaharda gelen farklı raporlar, önlemlerle beraber okulların açılabileceğini düşündürüyor. Okullarda maske kullanımının zorunlu kılınması, sınıfların büyütülmesi veya sınıftaki öğrenci sayısının sınırlanması, havalandırmaya özen gösterilmesi bunu yapabilmek açısından önem kazanacaktır. Okul personeli ve öğrencilerde sık test yapılmasının sağlanması ve pozitif bulunanların izolasyonu da önlemlerin bir parçası olacaktır. Riskli öğrencilere uzaktan eğitim imkanının verilmeye devam edilmesi gerekecektir. Özellikle salon spor aktivitelerinin durdurulması ve okullarda spor derslerinin iptal edilmesi ya da katılım zorunluluğunun kaldırılması da gerekebilecektir.

Aşılama programına 18 yaş altındakilerin dahil edilmediği günümüzde, aşı çalışmalarından verilerin gelmesi ile gençlerde, çocuklarda aşılama programlarının oluşturulmasının da , okulların güvenli bir şekilde açılmasına yardımcı olacağını eklemek lazım.

Bu şartlarla 2021-2022 okul yılı güvenli bir şekilde yüz yüze eğitim verecek şekilde açılabilecek umudunu taşıyorum. Hastalıktan kendimizi ve özellikle yaşlılarımızı koruyalım derken, gençlerin yüz yüze eğitim yoluyla gelişebilmelerinin önüne geçmemeliyiz. Onların okullara güvenli bir şekilde dönebilmeleri için elimizden geleni yapmalıyız.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER