Okulların Açılmasının Risklerinden Kaçınmak için Öneriler.

Okulların yüz yüze eğitime açılması, bunun gereklilikleri, pandemi zamanındaki zorlukları ve riskleri, ülkemiz de dahil bir çok ülkede tartışılıyor. İngiliz hükümeti ve İngiliz sağlık otoriteleri de, tartışmaya katılanlar arasında. İngiliz Lancet dergisinde de, bu konuyla ilgili yorum ve bilim adamlarının yaptığı panelden çıkan önerileri içeren bir yazı yayınlandı.

Mart 27.2021

Okulların yüz yüze eğitime açılması, bunun gereklilikleri, pandemi zamanındaki zorlukları ve riskleri, ülkemiz de dahil bir çok ülkede tartışılıyor.

İngiliz hükümeti ve İngiliz sağlık otoriteleri de, tartışmaya katılanlar arasında. İngiliz Lancet dergisinde de, bu konuyla ilgili yorum ve bilim adamlarının yaptığı panelden çıkan önerileri içeren bir yazı yayınlandı.Yazıda, vurgulandığı şekliyle çocukların yüz yüze eğitime dönmelerinin, eğitimleri, sosyal gelişimleri, mental ve fiziksel sağlıkları için önemi üzerinde durulurken, okulları öğrenciler için yeteri kadar güvenli yapmak konusunda gerekenler yapılmıyor. Her ne kadar, okullara gidiş oranları %60-80 arasında seyretse de, okul açılmalarının enfeksiyon artışına etkileri net olarak gözlemleniyor. İngiltere’de okul açılış senaryolarına göre 30.000 daha fazla ölüm olacağı öngörülüyor.

 

COVID-19 çocuklarda ve gençlerde çok nadir ciddi hastalığa sebep olsa da, hastalığa yakalananların %13-15’inde hastalık sonrası 2. Aya kadar uzayan bazı şikayetler görülmeye devam ediyor. SARS-CoV-2 virüsüne yakalanmanın çocuklarda uzun dönem kalıcı etkileri bilinmediği için önlemleri almadan yapılacak okul açılmalarının etkilerini kestiremeyiz.

 

Panel önerilerinde mesafeleri korumak, hijyen kurallarına dikkat etmek, 5 yaş üzerinde tüm çocuklarda maske takılması, ve takılırken doğru takıldığının gözlemlenmesi, sınıfların ve kapalı ortamların sık sık havalandırılması gibi öneriler dışında;

Okullarda veya okul seyahatlerinde balon veya kabarcık diye tabir edilen küçük, sabit bölgelerde aynı kişilerle devam edilen süreçlerin yaratılması vurgulanıyor. Bundan kast edilen, öğrencilerin ve öğretmenlerin aynı küçük gruplarla, mümkün olduğu kadar diğer balonlar ile karışmadan süreci devam ettirmeleridir. Bir birey için karantina süreci gerekirse, balon içi kişilerin hep beraber sürece dahil edilmeleri de balon konseptine ilave ediliyor. Eğitimin mümkün olduğu kadar dış mekanlar veya büyük iç mekanlarda yapılması ve şarkı söylemek veya nefesli saz çalınması gibi yüksek riskli derslerin yüz yüze yapılmasından kaçınılması da vurgulanıyor.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

Pandemi sürecinde hastalananlar ve onların tedavisine, riskli özellikle yaşlı insanların aşılanmalarına önem verirken, çocuk ve gençlere gereken önem verilemiyor. Çocuklar ve gençlerin toplumların, dünyanın gelecekleri olduklarını unutmamalıyız. Bu yüzden onların eğitim ve sağlıklı gelişimleri de çok önemlidir. Bu yazıda da vurgulandığı gibi onlara iyi eğitim vereceğiz diye, onların sağlıklarını önemsememek, ya da, onların sağlığını şimdi koruyacağız diye geleceğe yönelik sağlıklı gelişimlerini göz ardı etmek, tek başına yanlış olacaktır. Kurallar ve önlemler doğru konulup, doğru uygulanırsa ve bunlar öğrenci ve velilere ikna edici şekilde, şeffaf anlatılırsa her ikisini de başarmak mümkün olacaktır.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER