PANDEMİ ZAMANI SEVDİKLERİMİZİ NASIL KUCAKLAYACAĞIZ?

Son üç aydır korkmadan, içimizden geldiği gibi sarılamadık. Sarılmayı özlediğimiz kadar ona ihtiyacımız da var. Dokunarak duygularımızı göstermek bizi rahatlattığı kadar, vücudumuza zararlı stres hormonlarından da korunmaya yardımcı olur.

Haziran 07.2020

Son üç aydır korkmadan, içimizden geldiği gibi sarılamadık. Sarılmayı özlediğimiz kadar ona ihtiyacımız da var. Dokunarak duygularımızı göstermek bizi rahatlattığı kadar, vücudumuza zararlı stres hormonlarından da korunmaya yardımcı olur. Araştırmalara göre tıbbi işlem yapılırken sevdiğimiz birinin elini tutmak, yaşanılan riski belirgin azaltıyor. Stanford Universitesi’nde sosyal bilimci ve psikoloji  profesörü  Johannes Eichstaedt’a göre beynimizde duygulu dokunmayı algılayan merkezler var. Bu sayede kendimizi daha güvende yalnız olmadığımızı ve sevildiğimizi hissediyoruz.

Bu hafta NY Times gazetesinde pandemi sırasında nasıl kucaklaşabiliriz konusunu irdeleyen Tara Parker-Hope imzalı çok güzel bir haber çıktı.

Haberin kendisinin mesajları kadar yapılan okuyucu yorumları da etkileyici idi. Ailelerine nasıl sarılacaklarını bilmedikleri için üzülenler, haber için teşekkür edenler, duygularını paylaşanların yanında icat ettiği kucaklaşma tarzlarını paylaşanlar bile vardı. Yaşlı olduğu anlaşılan ve çocuklarından uzak yaşayan bir yorumcunun, ‘’ bu günlerde bir kere sarılmak mücevherlerde bile daha değerli’’, cümlesi ve haberi yazan Tara Parker-Hope’un bu tip yorumlarla üzüldüğü, çok insanın yaşadığı izolasyon ile pandeminin ne kadar soğuk olduğunu gördüğünü de yazıyor. Ve ekliyor, ‘’Virüs soğuk , ama bu yazıdaki tavsiyeler değil. Umarım daha güvenli kucaklaşmanın zevkine yeniden varabilirsiniz.’’ 

Yazıya göre kısa bir sarılmada, karşı taraf infekte ve öksürüyor olsa bile virüsün bulaşma riski düşüktür. Bunun en önemli nedeni de virüsün hasta kişiden sağlam kişiye yüksek miktarda geçmesinin zorluğudur. Hastalık için geçmesi gereken miktarı bilmiyoruz. Ama, ortalama bir öksürük 5-10.000 virüs  taşır. Bunun büyük kısmı yere yüzeylere düşer. Üzerine öksürülen kişiye tahmini öksürüğün %2si oranda sıvı gider. Bu da yaklaşık 100-200 virüs demek. Yine bu virüslerinde hepsi hastalık bulaştırıcı karakterde olmayacaktır. Tam bilmesek de,  bulaşma için gerekli virüs rakamı tahminen bu rakamlardan yüksektir.

Yine de bilmediğimiz şeyler olduğunu göz önüne alarak önlem almayı ihmal etmeyin.

Yazıya göre özetle öneriler;

  1. Maske takın
  2. Dışarda sarılın
  3. Yüz veya maskenizle diğer kişinin vücut veya kıyafetine dokunmamaya çalışın
  4. Öksüren biri ile sarılmayın
  5. Ayrıca sarılma tarzına göre de risk artabileceğini bilin; Yüzünün duruşu çok önemlidir. Sarıldığınız kişi ile farklı yönlere bakın
  6. Sarılırken konuşmayın, öksürmeyin, hatta nefesinizi tutun.
  7. Çabuk sarılıp aranıza mesafe koyarak ayrılın
  8. Sonrasında ellerinizi yıkayın
  9. Son olarak da sarılırken ağlamayın, Göz yaşı ve burun akıntısı tehlikeli olabilir. Ve yanaktan dudaktan öpüşmek güvenli olmayabilir.


SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER