Sağlık için Bol Yoğurt Tüket, Etten Uzak Dur

Fermente süt ürünleri hipertansiyonla savaşta önemli bir silah olabilir. Düzenli ve sık kırmızı et veya tavuk eti yemek çeşitli kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve diğer önemli sorunları arttırabilir.

Mart 23.2021

Fermente süt ürünleri hipertansiyonla savaşta önemli bir silah olabilir. Düzenli ve sık kırmızı et veya tavuk eti yemek çeşitli kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve diğer önemli sorunları arttırabilir.

Yeni yayınlanan bir analiz, yoğurt ve farklı fermente süt ürünlerinin yüksek tansiyon ile savaştaki faydalarını incelemiş. Bu ürünlerin kişilerin bağırsaklarındaki mikroplara etkisi üzerinden hipertansiyona etkili olduklarını görmüşler. Araştırmacılara göre hipertansiyon bağırsak düzen bozukluğu ile ilgili duruyor. Bağırsakta bulunan mikropların düzenlenmesi ile bu ciddi sorundan korunmak mümkün. Fermente süt ürünleri, yoğurt kullanımı bunu sağlayabiliyor.

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma  474.985 kişinin diyet alışkanlıklarını anket üzerinden değerlendirip bunların sağlığa etkisini araştırmış. Araştırmacılar yemek alışkanlıkları dışında sigara alkol kullanımı gibi konularda da sorular cevaplamışlar. Yoğun et kullanımının kanser riskini arttırdığı bilindiği için, kanser dışı problemler üzerinde durulmuş. 2006-2010 arası araştırmaya dahil edilen yaklaşık 500.000 kişi ortalama 8 sene izlenmiş.

Haftada 3 veya daha fazla öğün et yiyenlerde daha az et yiyenlere göre daha çok sağlık sorununa rastlanmış. Ne kadar et yenirse yensin, kilo fazlasının riski arttıran başlı başına bir faktör olduğu da görülmüş. Bu yüzden riskin kilo fazlası veya yağlanma üzerinden gidebileceği de analize eklenmiş. Özellikle yoğun işlenmiş veya işlenmemiş kırmızı et kullanımının, aralarında fark olmaksızın, kalp damar hastalıkları, zatürre, divertikül veya polip gibi bağırsak hastalıkları ve şeker hastalığını arttırdığı bulunmuş. Kümes hayvanı eti fazla kullanımının da, reflü hastalığı, gastrit, safra kesesi sorunları ve şeker hastalığını arttırdığı görülmüş.

Yüksek miktar kırmızı et, veya tavuk eti yiyenlerde ise, anemi, kansızlık riski ise daha az bulunmuş.

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Kalp ve genel sağlık için en uygun diyete dair bir çok haber burada bugüne kadar yazdım. Hemen hepsi Akdeniz diyeti denilen, deniz mahsülü, sebze ağırlıklı ve zeytinyağından zengin diyetlerin faydasına işaret ediyor. Bugünkü çalışmalarda da, kırmızı veya tavuk eti ağırlıklı diyetlerin olası sorunları gösterilmiş. İlaveten, yoğurtun faydaları vurgulanmış.

Tüm bilgileri bir araya koyarsak, kilo almayın, kırmızı et, veya tavuk etini abartmayın. Yoğurt kullanımını ihmal etmeyin. Ve Akdeniz diyeti, yani balık, sebze, zeytinyağından şaşmayın.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER