Umut Veren Yeni bir Corona Aşısı Daha .

Corona virüse karşı aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Yeni bir aşı da, ilk yapılan çalışmasında çok güzel sonuçlar vermekte…

Temmuz 21.2020

Corona virüse karşı aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Yeni bildirilen bir çalışmaya  göre yeni bir aşı da, ilk yapılan çalışmasında çok güzel sonuçlar vermiş.

 

Araştırmacılar 45 sağlıklı ve 18-55 yaş arası insanda, farklı dozlarda MRNA bazlı bir aşıyı denemişler. MRNA virüsün sivri proteinini kodlayan protein molekülüdür. Çalışılan farklı aşı tiplerinden  biri olan mRNA karşıtı bu aşıyı ABD’li Moderna firması, ve araştırmanın sponsorluğunu üstlenen NIAID (National Institute of Allergy and Infectious Diseases) araştırmacıları geliştirmişler. 57 güne kadar sonuçların bildirildiği çalışmada, önemli yan etki görülmemiş. İki basamaklı yapılan aşıda doz arttıkça, özellikle ikinci dozdan sonra önemsiz sayılan, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, titreme gibi, yan etkilerin arttığı gözlemlenmiş.

 

Bağışıklık cevabının da dozla bağlantılı olarak arttığı görülmüş. İlk dozdan sonra kişilerin yarıdan azında bu görülürken, ikinci dozdan sonra bütün bireylerde bağışıklık cevabı görülmüş.

 

Yazarlar, bu aşının her kişide yeterli bağışıklık cevabını ciddi yan etki yaratmadan oluşturduğu sonucuna varmışlar.

 

YORUMUM;

MRNA platformu kullanılarak kısa sürede bir aşının insanlarda denenecek hale gelmesi çok ciddi bir başarıdır. Bu hız çok önemli güzel mesajlar vermektedir. Faz 1 dediğimiz bu araştırmada, kişilere zarar verilmediği saptandıktan sonra yapılacak araştırmalarla Faz 3’te faydasını görmemiz gerekecek. Faz 3 çalışma çok daha büyük bir grupta ve daha zorlu koşullarda yapılacaktır. Sonrasında klasik soru karşımıza çıkacak bu bağışıklık cevabı gerçekten hastalıktan koruyuculuk etkisi de gösterecek mi? Ayrıca hastalıktan en muzdarip grup olan 65 yaş üstü insanlarda da uygulanabilecek mi? Bu iki sorunun cevabını da, aşının geliştirildiği hızda olumlu olarak verdiğimizde, pandemide çareye, iyi sonuca çok yaklaşmışız demek olacaktır.

Aşı çalışmaları söz konusu aşı da dahil olmak üzere, bir çok farklı kanaldan , büyük bir hızla yürüyor. Geliştirilmekte olan yaklaşık 160 aşıdan 26 tanesi insanlarda denenmekte. Ve burada bahsi geçen gibi bir aşı en kısa sürede önümüze gelecek umudunu taşıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER