Erken Doğum Kadınlar için İleride Olacak Kalp Hastalığının bir İşareti.

Kadınlar biyolojik olarak erkeklerden farklıdır. Özellikle, hamilelik sürecinde yaşanan bazı olumsuzluklar, ileri yaşlarda kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

Temmuz 15.2020
KalpSağlığınız · KADINLARDA KALP - 1.07.2020 18.14

Kadınların ve erkeklerin kalp hastalığı risklerini farklı ele almak gerekmektedir. Her iki cinste eş önemde riskli faktörler kadar özellikle kadınlara has farklı riskler de bilinmektedir.

Çok yeni yayınlanan bir çalışmaya  göre hamileliğin 37. Haftası öncesi doğum yapmak, kadınlar için önemli bir kalp damar hastalığı riski içermektedir.

İsveç’te 1973-2015 arasında doğum yapmış 2 milyondan fazla kadının dosyaları incelenmiş, 40 yıla kadar takipler yapılmıştır. Bu kadınların yaklaşık %2.3’ünde ilerde kalp damar hastalığı geliştiği görülmüş. Gelişenlerde özellikle erken doğumun belirleyici olduğu saptanmış. Enteresan ilave bulgu bu hastaların kız kardeşleri eğer erken doğum yapmamışlarsa onlarda kalp damar hastalığının gelişmediği görülmüş. Bu özellikle genetik yatkınlığın burada rolü olmadığı sonucuna varılmasını sağlamış.

Araştırmanın baş yazarı New York Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Casey Crump’a göre  ‘’Erken doğum kadınlarda önemli bir risk faktörü olarak tanımlanmalıdır, ve doktorlar bu bilgiyi aldıklarında, bu kadınlarda sigara kullanımı, şişmanlık, hareketsizliğe karşı risk azaltıcı tedbirleri ciddiyetle ve süratle uygulamalıdır ve bu kadınları takiplerine almalıdırlar.’’

 

YORUMUM;

Kadınlar biyolojik olarak erkeklerden farklıdır. Dolayısıyla kalp hastalığı riskleri ve hastalığa yaklaşımlar da farklı ele alınmalıdır. Hamilelik sürecinde yaşanan bazı olumsuzluklar riski arttırmaktadır. Bunlar bu süreçte tansiyon, kan şekeri yükseklikleri, aşırı kilo alımı, bebekte büyüme geriliği, erken doğum ve düşükler artan oranda risk tanımlayan faktörlerdir. Depresyon ve post travmatik stres bozukluğu da kadınlarda daha sık rastlanan ve daha kötü şekilde kalp hastalığı riskini arttıran durumlardır. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği gibi sorunlar için kullanılan ilaç etkileri de erkek ve kadınlarda farklı olabilmektedir. Bir de menapoza giren kadınlarda kullanıldığında kalp riski arttırdığı düşünülen kadınlık hormonu içeren ilaçlar vardır. Günümüzde rutin kullanımları önerilmese de, menapoz süreci başlarken kullanılmaya başlanırlarsa faydalı olabileceğine inanan bir grup hekim vardır.

Sonuçta, kalp hastalığı riski, değerlendirmesi ve tedavisi açısından kadınlar ve erkeklere farklı yaklaşmak gereklidir. Hamilelikte sorun yaşamış kadınlarında bunun bilgisi ile kontrol ve muayenelerini aksatmamalarında fayda vardır.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER