Hastaların Çoğu COVID-19 Hafif Olarak mı Geçiriyor?

COVID-19 hastalığı ve sebep olan SARS-CoV-2 virüsü ile ilgili bilgilerimize her gün yenilerini katıyoruz. Herhangi bir sağlık sorunu olmayıp Covid-19’u hafif belirtilerle atlattığını düşünen hastaların bazıları inme de dahil olmak üzere devam eden ‘garip’ semptomlar yaşayabiliyor. Özellikle genç bireylerin hastalığı…

Temmuz 07.2020

COVID-19 hastalığı ve sebep olan SARS-CoV-2 virüsü ile ilgili bilgilerimize her gün yenilerini katıyoruz. Diken gazetesindeki yeni bir habere göre hafif vakalar bile başta sanıldığından daha karmaşık ve tehlikeli olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayıp Covid-19’u hafif belirtilerle atlattığını düşünen hastaların bazıları inme de dahil olmak üzere devam eden ‘garip’ semptomlar yaşayabiliyor. Özellikle genç bireylerin hastalığı hafif atlattığı, yaklaşık iki hafta sonra iyileşip normale döndüğü retoriği de bu düşünceyi besliyor.

New York’taki Mount Sinai hastanesinde görevli nöroloji uzmanı Dr. Christopher Kellner’a göre hastaneye kaldırılması gerekmeyen 30’lu yaşlardaki hafif hastalarda virüs pıhtılaşmaya ve ciddi inmelere sebep olabiliyor.

Covid-19’la ilgili bir başka endişe verici olgu da hastalığın çok uzun, bazen aylarca sürebilmesi. Hollanda’da Akciğer Vakfı ve Maastricht Üniversitesi işbirliğiyle yapılan bir araştırmaya göre çoğu hastanede tedavi gerektirmeyen hastalarda iyileştikten üç ay sonra bile günlük hayatlarını etkileyecek şikayetleri sürüyor.

DR.Genco Yücel ne diyor ?

Yazıda da belirtildiği gibi, bilim insanları halen Covid-19’u tam manasıyla çözebilmiş değil. Örneğin, çocuklarda hastalık olmadığı düşünülürken,,MIS-C denilen  yeni virüsle ilişkili bir çocuk hastalığı tanımlanıyor. Ayrıca hastalarda fayda sağladığı görülen ilaçlardan biri kan sulandırıcı ilaçlar  özellikle vücutta, beyinde oluşan pıhtıları önleyip yardımcı oluyorlar. Akciğer hasarı dışında tahminen koku alma duyusunun tahribatı, kas gücü kaybı gibi şeyler de hastaların çabuk normale dönmelerini engelliyorlar. Bunlar hastaların, ve doktorların sorunu basit grip gibi düşünüp gerekli rehabilitasyona başvurmamalarından olabilir. Veya şu ana kadar tanımlanmamış başka hücre, organ hasarlarından bu sorunlar ortaya çıkıyor olabilir. Bence zamanla bunların hepsini öğreneceğiz.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER