Şeker ilacı kalp yetmezliğine çare olabilir mi?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kalp yetmezliğinde kullanılmak üzere yeni bir ilaca onayını sundu. Bu ilaç ülkemizde de ‘’Forziga ‘’ adıyla tanınan şeker hastalığı için kullanılan Dapagliflozin ilacıdır.

Mayıs 20.2020

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kalp yetmezliğinde kullanılmak üzere yeni bir ilaca onayını sundu. Bu ilaç ülkemizde de ‘’Forziga ‘’ adıyla tanınan şeker hastalığı için kullanılan Dapagliflozin ilacıdır. Özellikle  insülin gerektirmeyen yaşlılık Diabeti de denebilecek şeker hastalarında kullanılan sodium–glukoz ko-transporter 2 (SGLT2) inhibitörü olan bu ilaçlar şeker düşürücü etkilerinden bağımsız olarak kalp yetmezliğinden hastaneye yatışı azaltmaktadır. Bu etkiyi şeker hastası olmayanlarda da yapabilmektedirler.

FDA  bu kararını Kasım 2019’da yayınlanan bir araştırmaya dayandırmıştır. Bu ilacı kullananlarda bu risk plasebo alanlara göre -30 civarında azalmaktadır. Bu araştırmaya yaklaşık 5000 adet kalp kası fonksiyonu azalmış hasta alınmıştır. Bu hastalarda yaklaşık 1.5 yıl izlem sonucunda kalp yetmezliği şikayeti ortaya çıkması ve ölüm riskinin belirgin azaldığı görülüyor. Ve hastanın şeker hastası olup olmamasının bu sonucu değiştirmediği gözlemleniyor. 

FDA, yani ABD  Gıda ve İlaç Dairesi, bu ilacı önerirken ilacın dehidratasyon, ciddi üriner enfeksiyonlar, ve genital mantar enfeksiyonları yapabileceğine de dikkat çekmeyi ihmal etmiyor. Özellikle yaşlı böbrek problemi olan hastaların ilaca başlamadan evvel doktor tarafından iyice değerlendirilmesi gerekliliğine dikkat çekiyor. Genital bölgede oluşabilecek ciddi cilt problemlerine de değiniyor.

Kalp yetmezliği ve şeker hastalığı olan hastalarda bu ilacın kullanımının artacağını düşünüyoruz. Ve önemli bir şeker ilacı ile kalp yetmezliği hastalarında önemli bir opsiyonumuz daha olduğunu bir kenara kayıt ediyoruz.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER