Çin’de üretilen aşı da, Arap Yarımadasında Kullanılmaya Başlandı.

Dünyada bazı ülkelerde kısıtlı kullanıma başlanan Pfizer aşısı, son verilerini bildiren Oxford aşısı ve ABD’de acil olarak onaylanması beklenen ABD bazlı Moderna aşısı, ile Çin ve Rusya’da ülke içi kısıtlı kullanılan aşılar dışında Çin’den gelen bir aşı da, BAE(Birleşik Arab Emirlikleri) ve Bahreyn’de kullanım onayı aldı.

Aralık 18.2020

Dünyada bazı ülkelerde kısıtlı kullanıma başlanan Pfizer aşısı , son verilerini bildiren Oxford aşısı ve ABD’de acil olarak onaylanması beklenen ABD bazlı Moderna aşısı, ile Çin ve Rusya’da ülke içi kısıtlı kullanılan aşılar dışında Çin’den gelen bir aşı da, BAE(Birleşik Arab Emirlikleri) ve Bahreyn’de kullanım onayı aldı. Üretildiği ülke dışında bir ülkede, sınırsız kullanım hakkı alan ilk aşı oldu. 

Çin’de Sinopharm’ın geliştirdiği aşı özel koşullarda yaz ortasından beri kullanılmaktadır. Ülke çapında onayın kısa sürede gelmesi beklenmektedir. dağıtımını zorlaştırabilir. BAE yetkililerine göre Sinopharm firmasının aşısı BAE’de 31.000 kişide yapılan araştırmaya göre %86 başarılıdır. Firma yetkilileri dahi verileri açıklamadan ülke düzenleyicilerinin sonuç açıklaması şaşırtıcı olmakla beraber, Çin’in üretim ve dağıtım kapasitesinin milyarlarca doz olacak şekilde çok yüksek olması, ve bu aşının başarılı sonuçlar vermesinin dünyada birçok gelişmekte olan ülke açısından çok iyi sonuçlar olacaktır. Ancak, aşı Arap yarımadasında kullanım onayı alırken, hakkında emniyet ve etkinlik hakkında verilerin sunulmamış olması, diğer ülkelere

Sinopharm aşısının araştırmaları Mısır, Ürdün, Arjantin’de devam etmektedir. Firmanın bildirdiğine göre 100’den fazla ülkeden siparişler alınmıştır. Yakında bu ülkelerden de benzer açıklamalar beklenebilir. ABD ve Avrupa ülkelerinin kendi ülkelerinde üretilen aşılara milyarlarca doz siparişi vermesi sonrası, Pfizer, Moderna, Oxford aşılarının diğer kalan ülkelere de kısa vadede dağıtılması imkansız görünmektedir. Bu sebeple, ve ayrıca çok soğukta saklanmasının gerekmemesi sebebiyle Çin ‘de üretilen bu aşı diğer ülkelere çok çekici gelecektir.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Hep vurguladığım gibi, başarılı aşılar olmadan, pandemiyi bitirmek ve eski günlerimize dönmek imkansız görünüyor. O yüzden başarılı aşı sonuçlarına şiddetle ihtiyacımız var. Ama başarı sadece laflarda, firma bildirilerinde değil, bilimsel verilerde olmalıdır. Bu yazıdaki gibi bir ülke yetkilisinin açıklaması güzel olsa da, bizim için yeterli olmamalıdır. Bağımsız değerlendirme ve veriler çıkmazsa halkı şüphecilerin aşı olmaya haklı rezistansları olacaktır. Bugüne kadar kullanıma giren yukarıda belirtilen aşıların hepsinde veriler, bağımsız kurulların, bilir kişilerin de desteği ile bildirildi. Halkla paylaşıldı. Umalım bu aşıyla alakalı da veriler en kısa sürede resmen bizlerle paylaşılsın.

Ülkemize gelmesi beklenen, diğer Çin üretimi CoronaVac aşısı ile ilgili elimizde henüz resmi veri yok. Yetkililer aşılamanın Aralık sonundan evvel başlayacağını bildiriyorlar. Umarım o zaman kadar verilerde elimize gelir ve gönül rahatlığıyla aşımızı oluruz.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER